Rozstrzygnięcie Konkursu Powiatowego “Józef Lompa – znany i nieznany”

4 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Józefa Lompy w Lubszy miała miejsce uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom Powiatowego Konkursu pod Honorowym Patronatem Starosty Lublinieckiego „Józef Lompa – znany i nieznany”.

Konkurs adresowany był do uczniów kl. IV – VIII szkół podstawowych z powiatu lublinieckiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ilustracji do jednej z trzech baśni Józefa Lompy. W konkursie wzięło udział 31 uczestników. Wyniki zostały ogłoszone przez organizatora konkursu – dyrektor szkoły – Ewę Kitę, zaś nagrody wręczyli Starosta Lubliniecki – Joachim Smyła oraz Wicestarosta – Tadeusz Konina.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I MIEJSCE – Dagmara Kubica – uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu
im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty

II MIEJSCE – Martyna Wylon – uczennica Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Lubszy

III MIEJSCE – Zuzanna Musiał – uczennica  Zespołu Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie  

Konkurs miał na celu popularyzowanie  wiedzy o twórczości Józefa Lompy, zainteresowanie uczniów tematyką baśni śląskiego poety, a także rozwijanie twórczego myślenia i kształtowanie wyobraźni plastycznej i kreatywności. Do konkursu wybrano następujące baśnie: „Brat ubogi i brat chciwy”, „Nurek” oraz „O dwóch dzieciątkach na wodę puszczonych”. Praca miała zostać wykonana w formacie  A3. Na ilustracji powinien był znaleźć się również tytuł wybranej baśni. Technika wykonania pracy była dowolna. Do konkursu mogły zostać zgłoszone wyłącznie prace oryginalne, wykonane samodzielnie przez uczestnika, które nie były uprzednio wykorzystane w innym konkursie.  Inspiracją do zorganizowania konkursu w takiej właśnie formie była książka z wybranymi baśniami   Józefa Lompy pt. „Kowal i diabeł”, wydana w 2022 roku, do której ilustracje wykonała Jolanta Różacka. Jak piszą wydawcy tej książki: „Śląskie opowieści poprzez atrakcyjną fabułę, wpisaną w typowe dla baśni zabiegi literackie, edukują i zmuszają do myślenia. Bo, mądrość ludu, z której czerpał Lompa, nie ma sobie równej. Teksty zebrane przez Lompę zawierają motywy charakterystyczne dla regionu. Ich konstrukcja jest pełna dramaturgii osiągniętej przez spiętrzenie wydarzeń oraz różnorodność zaskakujących i nieoczekiwanych point. Mogą inspirować do twórczego myślenia. Podobnie jak w bajkach braci Grimm, pojawiają się u Lompy wątki okrutne, pokazujące, że zło musi zostać ukarane”. Podczas uroczystości uczniowie odczytali treść jednej baśni. W tym dniu upamiętniono również 161 rocznicę śmierci patrona szkoły. Został zaprezentowany wywiad z Józefem Lompą, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz zapalono znicz pod pomnikiem patrona.