Jak mądrze i odpowiedzialnie wychowywać dziecko?

Być dobrym rodzicem nie znaczy pozwalać dziecku na wszystko, obsypywać go prezentami, ulegać kaprysom-być dobrym rodzicem to być z dzieckiem, towarzyszyć mu w zabawie, uczyć go zasad i pokazywać świat.

„Wychowywać, to znaczy kochać i wymagać”

Dziesięć kroków, aby stać się jeszcze lepszym rodzicem.

 1. Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci.
  Jest istotnym elementem dyscypliny. Im częściej okazujemy dziecku miłość przytulając go, całując, mówiąc „kocham cię”, tym bardziej dziecko będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.
 2. Słuchaj uważnie tego, co mówi Twoje dziecko.
  Interesuj się tym co robi i co czuje. Zapewnij je, że silne uczucia nie są czymś złym, jeśli wyraża się je w odpowiedni sposób. Im częściej będziesz to robić, tym rzadziej będziesz musiał je dyscyplinować.
 3. Granice są potrzebne nawet w najbardziej kochającym się związku.
  Bycie rodzicem polega między innymi na wyznaczaniu granic. Pamiętaj, że jest czymś naturalnym i normalnym, że dziecko testuje owe granice. To nie jest niesforność, ale część procesu uczenia się. Dzieci czują się bezpieczniej, jeśli trzymasz się granic, które wyznaczyłeś, nawet jeśli od czasu do czasu na nie narzekają.
 4. Śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje.
  Czasami rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegają zabawne strony bycia rodzicem i pozwól sobie na śmiech, kiedy tylko jest to możliwe.
 5. Postrzeganie świata z perspektywy dziecka.
  Wyobrażanie sobie, co czuje Twoje dziecko, jest kluczem do zrozumienia jego zachowania. Przypomnij sobie, jak czułeś się, kiedy byłeś dzieckiem i jak niezrozumiały wydawał Ci się świat dorosłych, kiedy miałeś poczucie, że potraktowano Cię niesprawiedliwie.
 6. Chwal i zachęcaj swoje dziecko.
  Oczekuj, że dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcaj je do podejmowania wysiłków. Chwal je za dobre zachowania i staraj się ignorować te niewłaściwe. Im częściej będziesz „zrzędzić”, tym rzadziej Twoje dziecko będzie Cię słuchać.
 7.  Szanuj swoje dziecko tak, jak szanowałbyś dorosłego.
  Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, szczególnie tych, które go dotyczą. Uważnie wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego, zastanów się jakby to zabrzmiało, gdybyś powiedział mu coś przykrego, zastanów się jakby to zabrzmiało, gdybyś powiedział to komuś dorosłemu. Przeproś jeśli postąpiłeś niewłaściwie.
 8. Ustal porządek dnia.
  Małe dzieci będą czuły się bezpieczniej i łatwiej będzie Wam uniknąć konfliktów, jeśli ustalisz jasny porządek dnia. Będą się czuły lepiej, jeśli wprowadzisz stałe pory posiłków, snu, głośnych zabaw.
 9. W każdej rodzinie potrzebne są pewne zasady.
  Jednak staraj się zachować elastyczność w wypadku bardzo małych dzieci. Kiedy już ustalisz zasady obowiązujące w Twojej rodzinie, bądź konsekwentny. Dzieci mogą się poczuć bardzo niepewnie, jeśli  jednego dnia wprowadzisz jakąś zasadę, a następnego dnia ją odwołasz. Czasami trzeba ustalić odmienne zasady obowiązujące poza domem, które należy wyjaśnić dziecku.
 10. Nie zapominaj o własnych potrzebach.
  Jeśli to wszystko zaczyna za bardzo przypominać ciężką pracę i czujesz, że brakuje Ci cierpliwości, przeznacz trochę czasu tylko dla siebie. Zrób coś, co sprawia ci przyjemność. Jeśli kiedykolwiek poczujesz, ze tracisz panowanie nad sobą, albo że w każdej chwili możesz krzyknąć na dziecko, poniżyć je lub uderzyć, odejdź na chwilę, uspokój się  i policz do dziesięciu.