Nieznany list Józefa Lompy w naszym Muzeum

Już od 2018 roku Muzeum Regionalne J. Lompy w Lubszy jest w posiadaniu jednego z ostatnich listów Lompy. Natomiast w 2019 roku Bernard Szczech i Adrian Sobek przygotowali piękne wydawnictwo, które objaśnia okoliczności napisania listu, przedstawia adresata oraz przybliża fakty z życia Lompy. Nasza szkoła przyczyniła się do tego wydawnictwa.

W 2018 roku Państwo Agnieszka i Grzegorz Gabrysiowie z Kędzierzyna-Koźla przekazali Muzeum Regionalnemu im. J. Lompy w Lubszy list Lompy do Karola Libelta. Była to bardzo przemyślana przez nich decyzja, gdyż śledzili oni stronę naszej szkoły i dowiedzieli się o istnieniu Muzeum w Lubszy. Wiedzieli, że nauczyciel, organista i pisarz spędził tu ponad 30 lat. List trafił więc w nieprzypadkowe miejsce. Dzięki Panu Bernardowi Szczechowi został on opracowany w formie książeczki i wydany przy pomocy Pani Dyrektor Ewy Kity. We wrześniu 2019 przypada dwusetna rocznica przybycia Lompy do Lubszy i z tej okazji zachęcamy do lektury i przeniesienia się na chwilę do XIX wieku.