Dzień Wiedzy o Pingwinach

20 stycznia to dzień wiedzy o pingwinach. Uczniowie klasy 1 poprzez zabawę dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o tych sympatycznych ptakach. Uczniowie mieli możliwość pomiaru i porównywania wzrostu pingwinów. Tak jak różnią się miejsca występowania pingwinów, tak różni się ich wygląd.

Najwyższy gatunek  – pingwin cesarski może osiągnąć 130 cm wzrostu, natomiast najmniejszy – pingwin mały ma zaledwie 33 cm. Ich waga również waha się znacznie, od kilogram aż do 40 kg. Upierzenie pingwinów bywa zaskakująco kolorowe. Do rodziny pingwinów należy 17 gatunków. Wszystkie zamieszkują półkulę południową i są ściśle związane z zimnymi antarktycznymi prądami morskimi, choć nie zawsze z samą Antarktydą. Uczniowie stworzyli własną makietę Antarktydy. Pamiętać należy, że tylko 7 gatunków spośród 17, preferuje ten zimny kontynent, pozostałe mieszkają w zakątkach  mniej lub bardziej oddalonych od bieguna i są to południowe wybrzeża Afryki, Ameryki Południowej czy Australii, ale również wyspy Galapagos, znajdujące się przecież aż na równiku.

Niedawno odkryto, że powietrze zgromadzone w piórach, może w nagłych wypadkach posłużyć jako pomoc w osiągnięciu większej prędkości pod wodą. Wypuszczane pod wodą bąbelki, zmniejszają lepkość i gęstość wody otaczającej ptaka. Ta sztuczka jest przez pingwiny stosowana, gdy chcą na przykład wyskoczyć z wody na półkę skalną lub krę albo uciec przed drapieżnikiem.

Ta uniwersalna dla wszystkich ptaków nurkujących, czarno biała kolorystyka ma swoje uzasadnienie. W pewnym stopniu maskuje obecność zwierzęcia w środowisku morskim, stapiając jego grzbiet z ciemnym tłem czarnej toni morskiej, a brzuch z jasną poświatą nieba, przebijającą się z powierzchni wody.

Pomimo występujących pomiędzy wszystkim gatunkami różnic, pingwiny to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych grup ptaków. Co je wyróżnia? Pionowa postawa ciała, krótkie masywne nogi oraz sztywne skrzydła, których  nie mogą złożyć tak jak robią to inne ptaki. Torpedowaty kształt ciała pingwinów zapewnia im niemałe przyspieszenie pod woda. Goniąc swoje przysmaki, ryby, krewetki i kałamarnice, pingwiny mogą płynąć z prędkością  10 km/h, zapuszczając  się na głębokość 250 m, a ponieważ większość czasu  (bo aż 75 % życia ) spędzają w wodzie, dlatego nie specjalizują się w zbyt sprawnym przemieszczaniu się po lądzie.