Braliśmy udział w obchodach rocznicy wybuchu 3 powstania śląskiego w gminie Woźniki

27 maja 2021 roku przedstawiciele uczniów i nauczycieli naszej szkoły brali udział w ważnych wydarzeniach dla regionu związanych ze stuletnią rocznicą wybuchu 3 powstania śląskiego.

W tym dniu Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Kamienicy został nadany sztandar z wizerunkiem orła i zawołaniem “Tobie Polsko”, który nawiązuje do sztandaru powstańców śląskich.

https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/104217,Katowicki-IPN-przygotowal-replike-sztandaru-powstanczego-Tobie-Polsko-z-okazji-1.html

Podniosła uroczystość miała miejsce w Czarnym Lesie, na terenie pałacu, w którym przebywał Wojciech Korfanty i gdzie właśnie zapadła decyzja o wybuchu 3 powstania śląskiego w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku.

Po części oficjalnej uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w grze terenowej “Szepty Czarnego Lasu”, podczas której mogli przenieść się w czas spisków i lokalnej gry politycznej o władzę.

W porze wieczornej, po zachodzie słońca czekała na nas jeszcze jedna atrakcja historyczna – wystawa plenerowa na Rynku w Woźnikach i mapping na murach Ratusza. Była to projekcja filmów poświęconych powstaniom śląskim – jeden opowiadał o wydarzeniach z Czarnego Lasu, a drugi prezentował w sposób bardzo poruszający wydarzenia z lat 1919 – 1921. Dzień ten pełny był dynamicznych wrażeń i emocji artystycznych. Poznaliśmy historię, która toczyła się tak blisko nas!