Bezpieczne wakacje – czyli jakie?

Wakacje to dla Was dzieci czas zabawy i nowych przeżyć. To okres, w którym znajdujecie czas na relaks i drobne szaleństwa. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie o BEZPIECZEŃSTWIE własnym i bliskich!

O czym należy pamiętać, aby wakacje kojarzyły się nam tylko z beztroską i dobrą zabawą?

1. Kontakt z rodziną – zawsze informuj rodziców (bliskich), gdzie i z kim przebywasz oraz miej przy sobie naładowany telefon komórkowy.

2. Bezpieczne miejsca na zabawę – niezależnie czy wypoczywasz nad wodą, w górach czy w mieście, bardzo ważne jest żebyś wybierał miejsca strzeżone (baseny, kąpieliska), bezpieczne, oznakowane szlaki górskie, a w mieście spędzaj czas na zabawie w specjalnie wyznaczonych miejscach oddalonych od ruchliwych ulic czy torów kolejowych.

3. Bezpieczeństwo w ruchu ulicznym – w przypadku wycieczek rowerowych, przejażdżek na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach – pamiętaj o specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, ścieżkach rowerowych i zachowaj szczególną ostrożność poruszając się w pobliżu jezdni. Zakładaj zawsze kask! Miej sprawne oświetlenie przy rowerze. Jeżeli nie masz karty rowerowej planuj wyjazdy z osobą dorosłą, nigdy sam.

4. Bezpieczeństwo na drodze – w mieście chodź wyłącznie po chodniku, a poza miastem – poboczem, lewą stroną drogi. Ubieraj kamizelkę odblaskową! Przechodząc przez jezdnię, wybieraj tylko miejsca do tego wyznaczone, a przed wejściem na jezdnię uważnie rozglądaj się w obie strony i sprawdzaj, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd.

5. Nie ufaj nieznajomym – nigdy nie korzystaj z propozycji podwiezienia przez nieznajomą osobę oraz nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób.

6. Uwaga na ogień – ognisko rozpalaj tylko w miejscach wyznaczonych, pod opieką osób dorosłych. Przebywając w domu, zachowaj szczególną ostrożność przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych i gazowych.

7. Uwaga na słońce – przebywając na słońcu zachowaj umiar, noś nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, a także stosuj odpowiednie kremy z filtrami.

8. Internet – tutaj także nie ufaj nieznajomym, nie umawiaj się z nimi na spotkania czy nie podawaj ważnych informacji, takich jak np. adres zamieszkania lub czy jesteś w domu sam.
źródło: newsrm.tv

Pokaż nam jak dbasz o swoje bezpieczeństwo (Twojej rodziny) podczas wakacji.

Czekamy na wasze prace w postaci zdjęć, kolaży zdjęć lub prac plastycznych.
A może ułożycie i nagracie własną bezpieczną piosenkę? Zaskoczcie nas pomysłami, kreatywnością, bądźcie oryginalni! Na wasze prace czekamy do końca wakacji. Wysyłajcie je na e-mail: splubsza@gmail.com Prace będziemy publikować na stronie szkoły, a po wakacjach odpowiednio nagrodzimy.

Mamy ogromną nadzieję, że  przypomnienie zasad bezpieczeństwa pozwoli zarówno Wam jak i Rodzicom, spędzić spokojnie bez trosk i zmartwień ten wakacyjny okres. Rodzicom życzymy czujności, a Wam kochane dzieci – rozwagi przy planowaniu sobie rozrywki.

Życzymy udanych wakacji!