Oddział przedszkolny nadal zamknięty

29 kwietnia 2020 r. rząd ogłosił, że od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli. Ostateczną decyzję o tym, czy dana placówka wznowi działalność, pozostawiono organom prowadzącym. Burmistrz Woźnik postanowił, że publiczne przedszkola prowadzone przez Gminę Woźniki nie zostaną otwarte 6 maja br.

Najważniejsze jest dla mnie zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców w każdym wieku. Przypomnę, że według lekarzy, dzieci mogą bezobjawowo przechodzić chorobę i nieświadomie zarażać swoich najbliższych, w tym dziadków – bardziej podatnych na zarażenie koronawirusem. Nie oczekiwałbym też od najmłodszych zachowania i przestrzegania wszystkich norm sanitarnych.


Dlatego, w obliczu panującej epidemii, większej zachorowalności na koronawirusa na terenie naszej gminy i powiatu, w odniesieniu do reszty kraju, podjąłem decyzję, że 6 maja nie otworzę publicznych przedszkoli. W obecnej sytuacji jest to niemożliwe. Myślę, że podobnie postąpią prowadzący niepubliczne przedszkole na terenie naszej gminy.


Zdaję sobie sprawę, że dla wielu pracujących rodziców, opiekunów zamknięte przedszkola są utrudnieniem. Na chwilę obecną, do 24 maja, wypłacane będą dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Dołożę wszelkich starań, aby do tego czasu nasze przedszkola spełniły wymogi sanitarne i mogły funkcjonować bezpiecznie. Wszystko zależy jednak od rozwoju sytuacji epidemicznej na terenie naszej gminy i powiatu.


O opinię, co do ewentualnego otwarcia przedszkoli na terenie powiatu lublinieckiego, poprosiłem, wraz z innymi samorządowcami, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu. Jego zdaniem, wznowienie działalności żłobków i przedszkoli w okresie panującej pandemii COVID-19 obarczone jest dużym ryzykiem transmisji koronawirusa SARS CoV-2, na co narażone będą dzieci podczas pobytu w placówkach. Inspektor odniósł się też do niekorzystnej dla naszego powiatu sytuacji epidemicznej. Uważa, że zasadnym jest wznowienie działania żłobków i przedszkoli w terminie późniejszym, o ile zagrożenie epidemiczne ulegnie złagodzeniu.

Burmistrz Woźnik Michał Aloszko

Źródło: www.woźniki.pl