Turniej E-sportowy

Na przełomie października i listopada 2019 roku odbył się w naszej szkole pierwszy Turniej E-sportowy w grze FIFA 2019.

Na wirtualnym boisku gry EA SPORTS FIFA 2019 spotkało się 16 zawodników z klasy IV-VIII, którzy po wylosowaniu państwa, którego zespołem będą reprezentować, rozegrali 6 -minutowe mecze piłki nożnej systemem pucharowym do dwóch przegranych. Po emocjonujących rozgrywkach pomiędzy wylosowanymi państwami najlepszym graczem okazał się Ksawery Michalik (Brazylia), II miejsce zajął Błażej Żuk (Szwajcaria), a III miejsce zdobył Tobiasz Michalik (Kamerun).

Turniej miał na celu pokazać uczniom, że grając w odpowiednie gry komputerowe można miło spędzić wolny czas, ale i może przynieść to wiele korzyści. W wielu grach liczy się szybkość działania i podejmowania decyzji. Dzięki temu w graczu rozwija się refleks i umiejętność błyskawicznego, logicznego myślenia. Logika liczy się przede wszystkim w grach strategicznych, czy logicznych. Szybkość działania natomiast w różnego rodzaju grach zręcznościowych.

Dzięki grom komputerowym może rozwijać się także wyobraźnia i umiejętność planowania przestrzennego. Gracz, patrząc na monitor komputera musi wyobrazić sobie, że to co widzi jest sytuacją realną, wyjść niejako poza to, co widać na ekranie. Gry mogą także rozwijać wiedzę użytkownika. Na rynku istnieje cała masa gier edukacyjnych, wykorzystywanych np. w szkołach. To świetne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzieci bawiąc się, jednocześnie przyswajają niezbędne informacje, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach!

Gry komputerowe mimo, że przyjemne i często dla nas korzystne, mogą nieść za sobą również wiele zagrożeń. Jak się przed nimi uchronić? Przede wszystkim zachować umiar. Zbyt długie godziny przed komputerem mogą zaburzyć rozróżnianie świata rzeczywistego od tego z gry. Ponad to nietrudno o uzależnienie. Uważajmy, aby niewinna rozrywka nie przysłoniła nam całego świata. W końcu to tylko zabawa.

Niektóre gry mogą mieć niekorzystny wpływ na psychikę dziecka. Przepełnione agresją i przemocą sprawiają, że dziecko uznaje taki stan rzeczy za normalny. Uważa, że również w realnym świecie jest to jedyny sposób na przetrwanie.