Michalina Małolepsza – Absolwentka Szkoły w Lubszy nominowana do nagrody “Polak Roku 2016” w Holandii

mmFundacja Polonus powstała w 2011 roku aby ukazywać i promować pozytywny wkład i sukcesy Polaków w Holandii. W tym celu organizowane są corocznie wybory Polaka Roku w Holandii (Polonus) w kilku kategoriach. W roku 2016 wśród kandydatów w konkursie Polak Roku 2016 w Holandii znalazła się nasza absolwentka Michalina Małolepsza, która została nominowana w kategorii Młody Polak Sukcesu.

Weź udział i zagłosuj na Michalinę Małolepszy w kategorii Młody Polak Sukcesu! Głos można oddać tylko raz. Na podany adres mailowy zostanie przesłany link aktywujący głos. Po jego naciśnięciu oddany głos zostaje potwierdzony => TU  ZAGŁOSUJ

Michalina Małolepsza, młoda artystka z Rotterdamu, o swoich pasjach opowiada tak: „Prawdziwa pasja powoduje, że chcemy się nią dzielić i zarażać innych, pokazywać, iż świat nie ogranicza się jedynie do zdobywania środków do życia oraz konsumpcji. Ważne jest też poszukiwanie ludzi o podobnych zainteresowaniach i łączenie sił, by razem stworzyć coś pięknego i godnego uwagi.”. Działania Michaliny w tym kierunku tak jak udział w licznych wystawach, imprezach związanych ze sztuką wizualną oraz organizacja wystaw tak jak Wystawa Polskich Artystów w Spijkenisse zimą br., uzasadnia w pełni jej uczestnictwo w Polonusie w kategorii Młody Polak Sukcesu.

Michalina Małolepsza urodzona w 1982 w Częstochowie, obecnie mieszka i pracuje w Rotterdamie, gdzie w 2011 roku ukończyła studia na wydziale ilustracji na Willem de Kooning Academie. W czasie studiów odkryła w sobie wielką pasję do grafiki warsztatowej, szczególnie do techniki linorytu. Pod okiem profesora katedry grafiki stworzyła szereg grafik oraz pracę końcową „The Right Side Light“, przedstawiającą kolekcję portretów ważnych dla niej osób. Artystka poświęca dużą wagę do tego jak jej prace są wykonane technicznie oraz do rozwoju ich niepowtarzalnego charakteru. Wraz z kolektywem rotterdamskich artystów korzysta z Graficznego Atelier Minnigh, gdzie może drukować swoje linoryty oraz spotykać innych artystów, a także wymieniać się doświadczeniami. Michalina jest także członkiem Stowarzyszenia Regio Art Rijnmond w Spijkenisse oraz Centrum Beeldende Kunst w Rotterdamie.

Artystka pamięta, że już w wieku 6 lat narodziła się myśl, jaką chce obrać drogę życiową, kiedy to jako mała dziewczynka siadała pod starą kwitnącą śliwą i rozmyślała o pięknie otaczającego świata i o tym, jak obraz lub muzyka mogą wpływać na życie innych, na ich myśli, sny i uczucia. Od dzieciństwa wizualizowała swoje myśli i nie miała potrzeby opisywania słowami obrazów noszonych w głowie. Obecnie, w wieku 34 lat, Michalina staje w cieniu kwitnącego drzewa emigracji, skąd uważnie obserwuje świat i ludzi i skąd czerpie inspiracje do pracy. W centrum jej twórczości stoi człowiek, jego wybory, działanie przypadku, poczucie surrealizmu.

Artystka bierze regularny udział w różnych wystawach, projektach i promocji sztuki wizualnej w Holandii oraz poza jej granicami. Ważnymi wydarzeniami w jej karierze są m.in. udział w Sympozjum Graficznym w Rotterdamie 2010, gdzie prezentowała swoje graficzne animacje, w tym samym roku wykonała specjalną animację inspirowaną North Sea Jazz Round Town, wyświetlaną w DE UNIE w Rotterdamie. W 2011 roku na finalnej wystawie studentów kończących Willem de Kooning Academie, w Fenixloodsen w Rotterdamie, została dostrzeżona przez Galerię de Compagnie w Dordrechcie, w której jeszcze tego samego roku mogła wystawiać swoje prace. W 2012 roku została zaproszona przez kurator panią mgr Ewę Muszyńską do wzięcia udziału jako najmłodsza uczestniczka w Wystawie Polskich Artystów w Capelle a/d Ijssel, wystawiała także swoje prace na Międzynarodowej Wystawie INCIDENT II – ACCIDENT w Częstochowie. Kolejne lata przyniosły Michalinie więcej możliwości dotarcia do miłośników sztuki. Została członkinią Regio Art Rijnmond w Spijkenisse, a także miała okazje pokazać swoje prace w wielu miejscach, m.in. na Międzynarodowej Graficznej Wystawie w Albuquerque w USA,  w wystawie podsumowującej lata pracy swojego profesora od grafiki Hansa Andringa “Groot defilé der beeldenaars” w WTC w Rotterdamie, Kunstroute Kralingen- Crooswijk w Rotterdamie, Maand van de Grafiek 2013 i 2016 wraz z Grafisch Atelier Minnigh, liczne wystawy w Spijkenisse w Galerii Regio Art Rijnmond, czy uczestnictwo z kolegami z RAR we wspólnej wystawie w Voorschoten. Prace Michaliny można podziwiać w publikacjach m.in. Grafiekmagaziene RAAM, publikacji projekcie Appendix Grafiek „At Random – 4“, katalogach z wystaw, legendach „Over meneer Twardowski“ wydawnictwa PNKV.  Ważnym i ciekawym doświadczeniem dla artystki było przedstawienie swojej historii w Leeszaal Rotterdam West na spotkaniu z cyklu „Doorvertellen“ opowiadającym o różnych kulturach i nacjach ludzi żyjących w Rotterdamie, mającym na celu łamanie stereotypów i przybliżanie dziejów poszczególnych przybyszów. Spotkanie, na którym Michalina przedstawiła swoją historię oraz opowiedziała o swojej sztuce odbyło się w maju 2015 roku pod tytułem „Gezichten van Polen“.

Najważniejszymi projektami mijającego roku są dla Michaliny dwie wystawy. Pierwsza to wystawa indywidualna w Rotterdamie w „De Steek“, na której artystka zaprezentowała znaczny przekrój swojej twórczości, oraz „Ontmoeting II- Poolse Kunstenaars“ w Galerii Regio Art Rijnmond w Spijkenisse, gdzie do wspólnej prezentacji zaprosiła ośmiu Artystów tworzących w  Holandii, a pochodzących z Polski. Michalina była pomysłodawczynią oraz głównym organizatorem tego projektu. Patronowała mu od fazy pomysłu, poprzez organizację miejsca, kontakt z artystami, ambasadą, galerią, współpracownikami i mediami, zdobycie środków finansowych od sponsorów, założenie bloga o polskich artystach w Holandii, promocję, zaprojektowanie i wydanie folderu, aż po huczne otwarcie wystawy oraz jej zakończenie. Jak widać dobro Polonii holenderskiej leży Michalinie na sercu. Już wcześniej dała temu wyraz poprzez różnorodne działaniaJeszcze przed rozpoczęciem studiów i w ich czasie przez 5 lat dbała o organizację i sprawne działanie oraz oprawę muzyczną w młodzieżowym zespole muzycznym działającym przy Polskiej Parafii w Rotterdamie. A działający już od 6 lat Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Schiedamie licytował prace Michaliny przeznaczone przez nią na ten szczytny cel.

Ze sztuką Michaliny można się zapoznać na jej stronie internetowej https://michalina.nl/

Więcej o polskich artystach dowiesz się z https://poolsekunstenaars.wordpress.com/

Źrodło:

  • http://polakroku.nl/