Drodzy Rodzice! Przypominamy, że od 1 do 14 kwietnia 2025 r. trwa rekrutacja uzupełniająca do Szkoły Podstawowej im. J. Lompy z oddziałami integracyjnymi oraz oddziału przedszkolnego. Zachęcamy do przeczytania naszej oferty edukacyjnej.

Szkoła Podstawowa im. J. Lompy z oddziałami integracyjnymi znajduje się w Lubszy i liczy 89 uczniów z klas I-VIII oraz 31 dzieci z oddziałów przedszkolnych „Krasnoludki” i „Pszczółki”. Szkoła została wybudowana w 1936 roku, a dzieci rozpoczęły w niej naukę od stycznia 1937 roku, o czym można przeczytać w kronikach. W szkole pracuje 25 nauczycieli w tym 14 jest pełnozatrudnionych.
Szkoła położna jest w centrum miejscowości Lubsza, którą charakteryzuje zwarta zabudowa, a miejscowość liczy niespełna 1000 mieszkańców. Położenie szkoły jest bardzo bezpieczne, w otoczeniu ogrodu botanicznego, drzew i trawiastych boisk oraz placów zabaw.
Szkoła pełni funkcję centrum kultury dla całej miejscowości. Wszystkie uroczystości dokumentujemy w kronikach szkolnych, kronice „TalentowiSKO” oraz w prowadzonej księdze „Najlepsi uczniowie”, „Album zdjęć szkolnych”, „Losy absolwentów”, na stronie internetowej www.splubsza.pl , a także na swoim profilu na Facebooku.
Oferujemy:
- Wykwalifikowaną kadrę.
- Bezpieczny pobyt w przestronnych, słonecznych pomieszczeniach.
- Sale lekcyjne wyposażone w meble dostosowane do wzrostu dziecka.
- Zdrowe posiłki.
- Mnóstwo edukacyjnych pomocy.
- Ogrodzony plac zabaw, boiska wielofunkcyjne, siłownię plenerową, linarium.
- W każdej sali znajdują się tablice i monitory multimedialne.
- Realizujemy programy własne oraz ogólnopolskie.
- Mamy duże doświadczenie w pracy z uczniami niepełnosprawnymi.
Zapewniamy opiekę specjalistów: logopedy, psychologa, pedagoga, surdopedagoga, tyflopedagoga oraz pedagoga terapeuty.
Specjalista z zakresu integracji sensorycznej, prowadzi zajęcia z dziećmi wykorzystując specjalistyczny sprzęt i pomoce do zajęć.
Prowadzimy w szkole dla naszych dzieci trening Biofeedback, jest to innowacyjna metoda wspomagająca zdrowy rozwój, między innymi przyczynia się do poprawienia koncentracji, szybkości myślenia, czy pamięci, polepsza nastrój, jakość snu oraz wspomaga kreatywność.
W oddziałach przedszkolnych realizujemy:
- Innowacje pedagogiczne:
„Kuchcikowo” – jest to program edukacji kulinarnej do przedszkola. Dzieci poprzez działanie i zabawę uczą się jak należy jeść i co należy jeść oraz biorą czynny udział w przygotowywaniu zdrowych posiłków,
„Sensorycznie się rozwijam” – upowszechnienie elementów metody integracji sensorycznej wśród dzieci. Dostarczenie zróżnicowanych bodźców sensorycznych, wspierających rozwój.
„Ruch+muzyka=matematyka” – wpływ zajęć umuzykalniających na efektywną naukę matematyki, „Zaczytany przedszkolak” – promowanie czytelnictwa. - Projekty: „Muzyczny kwadrans rytmiczny. Pokaż maluszku, jak tupiesz nóżką”, „Działaj z IMPETEM”, „Z Edumuz w logopedię”.
- Rytmikę, zajęcia z logopedii, język angielski.
- Zajęcia bajkowo-teatralne, zajęcia ruchowe, zajęcia plastyczne i eksperymenty.
W szkole realizujemy innowacje:
- „Taniec to ruch, a ruch to zdrowie” to wyzwalanie aktywności ruchowej poprzez tańce i zabawy przy muzyce oparte na naturalnej potrzebie ruchu. W naszej szkole taniec, śpiew, rytmiczny ruch przy muzyce oraz gra na prostych instrumentach to nieodłączny element zajęć.
- „Dzień zdrowego jedzenia i gotowania” – zachęcanie dzieci do zdrowego gotowania i czerpania radości z ruchu to najlepsza inwestycja, jaką możemy poczynić w ich przyszłości.
- „Z filmem przez historię”.
- „Lektura nie musi być nudna”.
- „Spielen ist Lernen” – nauka jezyka niemieckiego poprzez zastosowanie różnych gier.
- „Lapbookowa nauka cztery pory roku”.
- „Choroby układów człowieka – Jak dbać o zdrowie naszego organizmu?”.
- „Świat komórek – Odkrywamy tajemnice najmniejszych jednostek życia”.
- „Chemia w codziennym życiu – odkrywamy tajemnice substancji”.
- Matematyka – to proste.
- „Kulinarne przysmaki” – zajęcia kulinarne.
- „Na muzyce wszystko gra”.
- „Wszystko gra”.
- Program TalentowiSKO, którego celem jest rozwijanie talentów wśród dzieci i młodzieży poprzez promowanie dobrych nawyków w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości. Program uczy również pozytywnego myślenia o pieniądzu.
- „Koloratorium” to projekt, której celem jest odkrywanie przed uczniami z całej Polski niezwykłego świata chemii i biologii.
W szkole od pierwszej klasy uczniowie mogą uczyć się dwóch języków: angielskiego i niemieckiego, natomiast uczniowie klasy VII i VIII dodatkowo języka hiszpańskiego.
Zajęcia sportowe:
- Program WF z AWF
- Projekt unijny „Umiem pływać”
- „ Zdrowy ruch” – elementy gimnastyki korekcyjnej.
- Ciekawe zabawy i gry ruchowe jak bule, futbol flagowy czy baseball.
- Organizujemy rajdy rowerowe, wyjazd na basen i narty.
Prowadzimy zajęcia pozalekcyjne:
- Muzyczne inspiracje – kreatywny uczeń
- Zajęcia rozwijające kreatywność – Kulinarne przysmaki.
- Zajęcia rozwijające kreatywność – Ekonomia na co dzień.
- Zajęcia rozwijające kreatywność – Edukacja ekonomiczna.
- Twórczo odkrywam świat – zajęcia z programowania.
- Zajęcia regionalne – „Nasz region i kultura” – kółko wiedzy.
- Zajęcia rozwijające kreatywność „Uczeń przyszłości” – zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D.
- Możesz więcej – zajęcia z programowania.
- Zajęcia umuzykalniające.
- Chór szkolny – „Śpiewać każdy może”.
- Kreatywni.pl – kółko wiedzy.
Od 2007 roku realizujemy projekty we współpracy z Agencją Narodową wśród nich wymienić można:
- PO WER –„Obudzić kreatywność”
- CREATIVE LIFELONG LEARNING FOR HEALTHY LIVING IN EUROPE
- The Theory of Multiple Intelligences – Teoria Wielorakich Inteligencji
- „Save The Earth Please”
- ERASMUS -„Nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się”.
- „Innovative Teaching Methods”.
W ostatnich latach wysokie wyniki w Egzaminie Ósmoklasisty z matematyki, języka polskiego oraz języka angielskiego – najwyższe w gminie oraz powiecie lublinieckim. W roku 2019, 2020, 2023, 2024 – Statuetka Sowy.
Uczniowie biorą udział w konkursach oraz zawodach sportowych i często osiągają sukcesy:
- Konkurs matematyczny “Kangur”
- Konkurs „Rozwinięcie liczby π”
- Regionalny Konkurs na Najpiękniejszą Bombkę Bożonarodzeniową.
- Gminne Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa”
- Konkurs wiedzy o Józefie Lompie dla uczniów I – III oraz uczniów IV – VI
- Konkurs powiatowy „Lompa znany i nieznany”
- Gminny Konkurs z zakresu edukacji regionalnej „Gmina Woźniki- Zielony Śląsk- moja mała Ojczyzna”
- Konkurs kaligraficzny “Mistrz Pióra” dla uczniów klas II – IV i V – VIII
- Konkurs biologiczny “Tajniki ludzkiego ciała”
- Turniej piłki nożnej szkół podstawowych o puchar Burmistrza Woźnik
- Turniej piłki siatkowej szkół podstawowych o puchar Burmistrza Woźnik
- Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Woźniki
- Wojewódzki konkurs przedmiotowy dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego z historii, języka angielskiego, języka polskiego, matematyki
- Regionalny konkurs jurajski z matematyki, języka polskiego, języka angielskiego i biologii
- Konkurs z języka angielskiego „Mistrz gramatyki języka angielskiego dla klas IV-VIII”
- Ogólnopolskie Turnieje Karate.
Szkoła realizuje od wielu lat PROJEKTY UNIJNE najważniejsze z nich to:
- „Edukacja najmłodszych szansą na zmiany w przyszłości Lubszy”
- „Radosna szkoła”
- „Matematyka kluczem do sukcesu w przyszłości Lubszy”
- „Ku przyszłości”
- „Uczeń na szóstkę w Gminie Woźniki”.
- „Eksperci programowania w podregionie bytomskim”.
- „Cyfrowi Eksperci”
- „Edukacja włączająca w Gminie Woźniki”
Nowa sala gimnastyczna służy przede wszystkim uczniom ze szkoły i dzieciom z przedszkola do realizacji podstawy programowej i zajęć pozalekcyjnych w ramach programu „WF z AWF”. Popołudniami zaś wykorzystywana jest do współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Lubszeckiej innymi chętnymi osobami i instytucjami w celu promocji sportu i profilaktyki zdrowia.
Zachęcamy także do korzystania z atrakcji przygotowanych na zewnątrz szkoły. Znajduje się tam Podwórko Talentów NIVEA. Jest to wyjątkowe i niesamowicie inspirujące miejsce dla dzieci. Są na nim trzy kreatywne strefy: naukowa, artystyczna i sportowa, na których znajduje się wiele edukacyjnych urządzeń, takich jak kubik wspinaczkowy, wspaniała huśtawka -bocianie gniazdo, gra twister, kapsle, gra do skoku w dal, trampolina, tablica muzyczna z bębnami czy planetarium. Można korzystać także z boiska wielofunkcyjnego, siłowni plenerowej i linarium – urządzenia do rozwijania koordynacji ruchowej, kondycji i zręczności.
Uważamy, że aktywność na świeżym powietrzu jest częścią dobrego wychowania, inwestycją w zdrowie, dlatego dzieci z oddziału przedszkolnego codziennie przebywają na dworze.
W ramach programu „Laboratorium przyszłości” szkoła otrzymała wsparcie na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. W naszym Laboratorium Przyszłości realizujemy dodatkowo zajęcia kulinarne (uczymy się gotować) oraz zajęcia z ekonomii (jak gospodarować pieniędzmi, obliczenia bankowe). Umiejętność odpowiedniego planowania wydatków, oszczędzania i inwestowania to niełatwa sztuka, dlatego staramy się uwzględnić ten temat w edukacji naszych uczniów jak najwcześniej.
Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.
W 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni pn. „Natura ma moc”- nowoczesnej sali edukacyjnej, promującej zrównoważony rozwój i ekologię. W pracowni znajdują się nowoczesne meble, sprzęt laboratoryjny, a także pomoce dydaktyczne, dzięki którym nasi uczniowie już od najmłodszych lat rozwijają swoje zainteresowania, umiejętności i są jeszcze bardziej otwarci na nowe wyzwania.
Szkoła Podstawowa im. J. Lompy w Lubszy to szkoła dającą każdemu dziecku możliwość osiągnięcia sukcesu, ucząca samodzielności myślenia i działania, rozwijająca zdolności świadomego kierowania własną edukacją, dobrze przygotowująca do podjęcia nauki na wyższym poziomie edukacyjnym.
U nas jest super Nasza Szkoła – miejsce, gdzie pasja spotyka edukację!





















