Wizyta partnerska w Lubszy

Wizyta partnerska w Lubszy – Comenius 2011

W dniach od 17. do 19.  października 2011 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy przedstawicieli  szkół partnerskich z Wielkiej Brytanii (14 osób w tym 7 dzieci i 7 dorosłych), z Włoch ( 6 osób) i Hiszpanii ( 2 osoby). Przywitaliśmy ich uroczyście akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej, co wzbudziło uznanie wśród partnerów z zagranicy, którzy zawsze doceniają wokalne i instrumentalne występy naszych uczniów. W naszej szkole gościli również Pan Burmistrz Alojzy Cichowski i Dyrektor ZEAS-u Pani Zofia Cichowska.

Przez 3 dni goście mieli okazję poznać bardzo różnorodne miejsca: przede wszystkim naszą szkołę i Lubszę. Ponadto ruiny zamku w Olsztynie, Jasną Górę, a także kawałek Górnego Śląska w Zabrzu, gdzie odwiedziliśmy kopalnię „Guido”. Wywołała ona niezapomniane wrażenia na dorosłych i na dzieciach. Zjechaliśmy na 2 poziomy: 170 metrów oraz 320 metrów pod ziemią . Na pierwszym poziomie 170 metrów poznaje się proces powstawania węgla, elementy historii górnictwa, a także tej kopalni i jej właściciela hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Przewodnik przekazał wiele informacji o trudnej pracy górników i ciężkim losie koni, które tam pracowały. Natomiast na poziomie 320 metrów poznaliśmy sposoby wydobywania węgla, używane do tego maszyny, zabezpieczenia, czyli wszystkie sprawy techniczne. Cała trasa to około 3 kilometrowa wędrówka w ciągu 2,5 – 3 godzin. Nasi goście mieli wiele pytań, np. czy w kopalni pracowały kobiety? ( Tak, do 1956 roku). Szczególnie zainteresowani byli Brytyjczycy, gdyż oni pochodzą  z terenu, gdzie również istnieje kopalnia rudy miedzi. Natomiast Włosi i Hiszpanie, pochodzący z terenów nadmorskich, używają gazu do ogrzewania mieszkań i nie spotkali się wcześniej z pracą górników oraz z „czarnym złotem”. Aby obraz Polski nie był jednostronny, pokazaliśmy naszym gościom miejsce związane ze sztuką, takie jak Pałac w Rybnej k/ Tarnowskich Gór, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu fortepianowego w wykonaniu rumuńskiego artysty Eduarda Steina. Było to dla nich piękne, estetyczne przeżycie, kiedy słuchali utworów   Lista oraz Chopina. Ważnym  punktem programu była wizyta na Jasnej Górze i poznanie Sanktuarium Maryjnego. Duże zainteresowanie wzbudziła również wystawa w Bastionie Świętego Rocha. Goście zwiedzali  drewniany kościół w Koszęcinie i podziwiali naszą polską religijność. Poza bogatym programem kulturalnym niemało czasu zajęło nam także omówienie dalszych form współpracy – będzie to wymiana korespondencji pomiędzy uczniami, rozmowa z rówieśnikami przy pomocy programu SKYPE, wykonanie własnych gier planszowych. Planujemy kolejny Dzień Comeniusa pod hasłem „Dzień Eksperymentów”. Nauczyciele przygotują zadania rozwijające inteligencję logiczno – matematyczną oraz intrapersonalną.

Wiele czasu poświęciliśmy na omówienie produktu końcowego naszego projektu, którym będzie książka zawierająca zadania, uporządkowane tematycznie, rozwijające 7 inteligencji (według teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera). Dzięki spotkaniu wszystkich partnerów rozbudowała się nasza strona internetowa www.comenius2.pl .

 Nasz projekt nosi tytuł „Inteligencje wielorakie szansą rozwoju Europejczyków”. Taka współpraca z nauczycielami i uczniami z innych szkół jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń edukacyjnych oraz osobistych. Przekonali się o tym szczególnie uczniowie klasy 6, którzy opiekowali się rówieśnikami ze szkoły brytyjskiej i spędzili z nimi czas na zajęciach plastycznych w szkole oraz podczas spaceru po Lubszy. Kolejny raz doświadczyliśmy ważności uczenia się języków obcych.